Menu Zamknij

Rolety okienne. Jak wybrać najlepszy materiał? Sprawdź wzorniki rolet!

wzorniki rolet

Rolety to najpopularniejsze osłony okienne montowane od wewnątrz. Mogą mieć różne formy – od prostych i tanich mini rolet aż do efektownych rolet typu dzień-noc czy też rolet rzymskich. Przy zamawianiu takiej produktów klient może przebierać we wzorach i kolorach. Wszystkie dostępne materiały można znaleźć we wzornikach rolet. Osłony okien mogą jednocześnie łączyć w sobie funkcję dekoracyjną oraz praktyczną. Chronią przed wzrokiem osób postronnych, nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Z drugiej strony mogą być ozdobą, która będzie podkreślała wystrój wnętrza. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto sprawdzić wcześniej wzorniki rolet oferowane przez firmę wykonująca osłony tego typu. Znajdujące się w nim próbki materiału pomogą w wyborze takiego, który najlepiej sprawdzi się w danej aranżacji!

Materiały na rolety – co wybrać?

Producenci rolet mogą bardzo często zaproponować swoim klientom nawet kilkaset różnych materiałów do wyboru. Tak szeroka gama propozycji bardzo często powoduje też problem ze znalezieniem takiego, który najlepiej nada się wykonania osłon.

Rodzaje materiałów na rolety:

  • gładkie materiały jednokolorowe
  • materiały wzorzyste – z nadrukami, tłoczeniami
  • materiały zaciemniające – wyposażone w gumowanie albo w srebrną powłokę do odbijania promieniowania słonecznego
  • materiały w pasy – dla rolet typu dzień noc
  • materiały plisowane – dla rolet typu plisy

Najtańsze to materiały gładkie i jednokolorowe, które posiadają delikatną fakturę płótna. Chronią przed wzrokiem i zmniejszają nasłonecznienie, jednak nie są w tym tak efektywne jak rolety zaciemniające. Dzięki zastosowanym w nich wkładom gumowym oraz srebrnym powłokom jeszcze lepiej radzą sobie w zaciemnianiu pomieszczeń i odbijaniu promieni słonecznych. Gdy wnętrze ma prezentować się efektownie, można także zdecydować się na dekoracyjne rolety z nadrukami, na przykład z kwiatowymi ornamentami.

Jak dobrać roletę do wnętrza?

Aby rolety pasowały do wnętrza, warto poświęcić czas na przeanalizowanie różnych wariantów wzorniczych. Można postawić na uniwersalne barwy, na przykład na ponadczasową biel albo kolor kremowy, ale też wybrać nasycone kolory, na przykład czarny, szary, bordowy czy granatowy. Przy doborze rolet do aranżacji najlepiej kierować się kolorystyką ścian oraz podłogi. Można także wziąć pod uwagę kolory mebli i dekoracji, ale warto pamiętać o tym, że przy zmianie wystroju pokoju materiał na rolety może już nie pasować do nowej koncepcji. Wobec tego przed zamówieniem rolet zawsze warto zajrzeć do dostępnych wzorników. Wtedy wybór najlepszego materiału będzie jeszcze łatwiejszy!