Menu Zamknij

Problemy z testamentem. Kiedy można podważyć testament?

radca prawny katowice

Testament ma na celu rozporządzenie majątkiem spadkodawcy po jego śmierci. W przypadku, gdy dochodzi do jego podważenia, często całkowicie zmieniają się zasady podziału spadku pomiędzy spadkobierców. Kiedy możliwe jest podważanie testamentu? Każda osoba posiadająca pełnię praw może rozporządzać swoim majątkiem – także w formie testamentu. Testament ma na celu wręczenie odpowiednich składników majątku konkretnym osobom wskazanym przez spadkodawcę. To często wybierana forma przekazania spadku wtedy, gdy pragnie mieć on pewność, że otrzymają go wskazane przez niego osoby. Testament można jednak podważyć. To dopuszczalne w określonych sytuacjach, gdy zachodzą przesłanki, że nie zostało on zapisany zgodnie z przepisami prawa. Zatem, kiedy możliwe jest jego podważenie i unieważnienie?

Jakie testamenty można podważyć?

Istnieje możliwość podważenia zarówno testamentu zapisanego odręcznie, jak również tego notarialnego – sporządzonego w kancelarii notarialne w formie aktu notarialnego. Także podważyć można testament ustny. Generalnie, najtrudniejsze jest to w przypadku testamentów notarialnych. Wynika to z faktu, że nad zapisaniem takiego testamentu czuwa notariusz – prawnik powoływany przez ministra sprawiedliwości, który jest osobą zaufania publicznego. Prościej można z kolei unieważnić testament napisany ręcznie. Wówczas istnieje możliwość wykazania, że znajdują się w nim określone błędy formalne, nie był on napisany zgodnie z wymogami prawa.

Jakie wymogi muszą być spełnione, by unieważnić testament?

Żeby testament był ważny i mógł stać się podstawą do przepisania majątku na spadkodawców, nie może być on napisany:

  • w stanie wyłączającym swobodne, świadome podejmowanie decyzji przed spadkodawcę
  • pod wpływem błędów, które mogą wskazywać na przypuszczenie, że spadkodawca nie zapisałby wtedy testamentu o danej treści
  • w sytuacji, gdy spadkodawcy ktoś grozi

Zadaniem osoby czy osób chcących unieważnić testament jest wtedy udowodnienie przed sądem, że dokument nie został zapisany zgodnie z powyższymi wymaganiami.

Sprawy o unieważnienie testamentu – warto wybrać dobrego prawnika

W sprawach dotyczących testamentów pomocny będzie dobry prawnik, na przykład radca prawny Katowice także mają kancelarie, w których możliwe jest uzyskanie specjalistyczne pomocy w ramach prawa spadkowego. Radca prawny posiadający doświadczenie w tej dziedzinie prawa może wówczas dokładnie zapoznać się z zaprezentowaną sprawą, a następnie może przygotować odpowiednie pisma do sądu oraz reprezentować swojego klienta podczas rozprawy.