Menu Zamknij

Na nartach poza trasą. Jak wybrać pierwsze narty freeride?

freeride narty

Wielu narciarzy preferuje zjazdy na dwóch deskach w popularnych ośrodkach turystycznych. Są jednak i tacy, którzy poszukują ciągle nowych wyzwań. To właśnie dla nich doskonałym pomysłem może być freeride – dyscyplina narciarska, która dzisiaj cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Czym jest freeride?

Freeride w narciarstwie nie jest zwykłą jazdą po uprzednio przygotowanych trasach. W tym przypadku narciarze poświęcają się całkowicie innej aktywności, a mianowicie przemierzaniu dziewiczych zakątków, które nie są specjalnie szykowane na ich przybycie. W związku z tym freeride doskonale nadaje się dla tych osób, które chciałyby połączyć swoje zamiłowanie do górskich wędrówek z narciarstwem. Piękne widoki, ale też nowe wyzwania powodują, że na tę dyscyplinę decyduje się dzisiaj coraz więcej osób.

Czy freeride jest dla każdego?

Dyscyplina ta jest wymagająca, dlatego też nie każdy się do niej nadaje. Nie tylko wymaga ona odpowiedniej kondycji, lecz również właściwego przygotowania pod kątem technicznym. Freeride wymaga posiadania zdolności manualnych dotyczących zarówno obsługi nart, jak i kijków. Narciarze często zmuszeni są przemierzać świeży, głęboki śnieg, konieczne jest podchodzenie, dlatego też bardzo ważne jest uprzednie przygotowanie, aby można było poradzić sobie nawet na tych wymagających trasach.

Jakie narty stosowane są do freeride?

Freeride to dyscyplina, która będzie wymagała zakupienia odpowiedniego wyposażenia. Stosowany wtedy sprzęt różni się od tego używanego do zjazdów.  W dyscyplinie freeride narty wyróżniają się inną konstrukcją – są szersze i dłuższe, dzięki czemu nie powodują zapadania się w świeżym śniegu. Wyposażone są także w tak zwany rocker, czyli specjalnie podwinięte z przodu. Dzięki nim można łatwiej poruszać się po świeżym śniegu i wykonywać manewry. Narty tego rodzaju dobiera się przede wszystkim do wzrostu użytkownika. Zaleca się, aby były one o około 15 cm krótsze od jego wzrostu. Dobór jest jednak indywidualny, dlatego osoby początkujące powinny udać się do dobrego sklepu, w którym będzie można otrzymać fachową pomoc w doborze sprzętu.

Gdzie można jeździć na nartach freeride?

Osoby zainteresowane jazdą na nartach freeride mają obecnie do dyspozycji mnóstwo ciekawych zakątków. To zarówno polskie góry, na przykład Karkonosze, Beskidy czy Tatry, jak i można zdecydować się na wyprawę zagraniczną, na przykład na Słowację, do Czech, ale również w rejony alpejskie. Freeride to zatem kapitalna propozycja dla każdego narciarza, który chciałby wypróbować czegoś nowego!