Menu Zamknij

Jaki powinien być podnośnik używany w pomieszczeniach zamkniętych?

wynajem zwyżek

Podnośniki są przydatne w czasie zewnętrznych prac na wysokości, np. mycia okien, malowania elewacji. Są też powszechnie wykorzystywane na halach magazynowych. Ułatwiają umieszczanie niewielkich przedmiotów na sporych wysokościach. Są też przydatne, gdy potrzeba dokonać napraw, prac konserwatorskich lub porządkowych na dużej wysokości. Czym charakteryzują się podnośniki przeznaczone do wykorzystania w pomieszczeniach zamkniętych?

Akumulatory

Podnośniki używane w budynkach muszą być zasilane przy pomocy akumulatorów, a nie silników diesla. Jest to spowodowane brakiem emisji spalin, które mogłyby zagrozić zdrowiu i życiu pracowników. Takie maszyny nie emitują też hałasu, który w przestrzeni zamkniętej mógłby stać się szczególnie uciążliwy. Podobnie, jak w przypadku samochodów elektrycznych, brak charakterystycznych dźwięków emitowanych przez urządzenie sprawia, że ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z jego obecności. Ważne jest, więc by mieć oczy dookoła głowy. Dotyczy to nie tylko operatora podnośnika, ale też wszystkich pracowników w pobliżu.

Ogumienie

Z racji tego, że posadzki w budynkach są zupełnie innym podłożem niż nawierzchnie drogowe lub pokrywające plac, podnośniki przeznaczone do tych celów muszą mieć różne ogumienie. Dokładniej rzecz biorąc, maszyny używane w pomieszczeniach powinny być wyposażone w niebrudzące ogumienie w jasnym odcieniu. Decydując się na wynajem zwyżek należy zwrócić uwagę, by nie uszkodziły one żadnej powierzchni w budynku.

Gabaryt

Wynajmując podnośnik trzeba koniecznie sprawdzić jego parametry. Każdy pamięta o sprawdzeniu wysokości roboczej, czy udźwigu, ale zdecydowanie mniej osób pamięta, by sprawdzić też wymiary maszyny. Bardzo ważne są jej rozmiary po złożeniu. W takiej formie zwyżka jest transportowana. Jednak to, czy znajdzie się wewnątrz budynku jest ściśle związana z rozmiarem bramy wjazdowej do środka. Może się okazać, że maszyna jest zbyt duża. Trzeba wtedy poszukać alternatywnej drogi wjazdowej, albo zdecydować się na mniejszy model.