Menu Zamknij

Czy warto prowadzić swoją księgowość samodzielnie? Sprawdź argumenty za i przeciw

biura rachunkowe warszawa centrum

Założenie własnej firmy związane jest z wieloma nowymi obowiązkami. Wśród nich znajdują się również te dotyczące prowadzenia firmowej księgowości, czyli ewidencjonowania wszystkich przychodów i rozchodów firmy, a także innych zdarzeń gospodarczych. Czy warto prowadzić księgowość samodzielnie? A może lepiej wybrać biuro rachunkowe?

Własna firma – nowe formalności

Przedsiębiorcy decydujący się na założenie własnej działalności gospodarczej mogą zdecydować się na skorzystanie z jednej z dostępnych dla nich form rozliczeń. Najprostsza to karta podatkowa, następnie może być to ryczał ewidencjonowany albo w końcu księga przychodów i rozchodów, czyli księgowość uproszczona. W określonych przypadkach firma może też prowadzić pełną księgowość. Najbardziej czasochłonne formalności dotyczą ryczałtu oraz ksiąg. W takich przypadkach przedsiębiorca może realizować je sam, ale może też pomóc mu w tym biuro rachunkowe Warszawa Centrum lub też w innej wybranej przez niego lokalizacji. Czy zatem warto zdecydować się na samodzielną księgowość? A może lepiej powierzyć ten obowiązek specjalistom?

Samodzielna księgowość – za

Głównym argumentem za samodzielną księgowością są niskie koszty związane z jej prowadzeniem. Można robić to ręcznie, ale wygodniej skorzystać z programów księgowych, które również nie są kosztowne. Samodzielne prowadzenie księgowości pozwala też na zaoszczędzenie czasu – nie trzeba dojeżdżać do biura rachunkowego. Można też na bieżąco kontrolować sytuację finansową firmy.

Samodzielna księgowość – przeciw

Prowadzenie ryczałtu i ksiąg oraz dodatkowych formalności samodzielnie jest jednak czasochłonne i obarczone wysokim ryzykiem błędów, dlatego też przedsiębiorca nie może wtedy poświęcić tak dużo czasu na prowadzenie firmy, co może przełożyć się na jej gorsze wyniki finansowe i powolniejszy rozwój.

W prowadzeniu księgowości pomoże biuro rachunkowe

Gdy zatem ważne jest prowadzenie firmowych spraw tak, aby były zawsze dopięte na ostatni guzik, warto rozważyć biuro rachunkowe Warszawa Śródmieście lub też w innej lokalizacji, która będzie najwygodniejsza. Wsparcie profesjonalnego księgowego jest wtedy dużym atutem, ponieważ może on wtedy kompleksowo zająć się wszystkimi sprawami firmy i zadbać o to, aby wszelkie dokumenty, rozliczenia, wpłaty były przygotowanie prawidłowo i terminowo. Co więcej, koszty związane z usługami rachunkowymi wcale nie są wysokie, dzięki czemu przeznaczone na nie środki przedsiębiorca może bez problemu wypracować i zwielokrotnić poprzez pozyskany czas.