Menu Zamknij

Alimenty na dziecko. Kiedy warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej?

porady prawne gliwice

Alimenty to świadczenie, które najczęściej wypłacane jest na dzieci po rozwodzie rodziców. W typowym scenariuszu dziecko pozostaje z jednym rodzicem, natomiast drugi może się z nim spotykać oraz zobowiązany jest do wnoszenia alimentów. Jak ubiegać się o alimenty? Ile mogą wynieść? Jak długo powinny być wypłacane? Tematyka alimentów bardzo często pojawia się w kontekście rozwodu. Świadczenia tego typu są wypłacane wówczas przez jednego z rodziców na rzecz swojego dziecka, przy czym przekazywane są drugiemu rodzicowi, jeśli dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie. Gdy dziecko ukończy 18. rok życia, może otrzymywać alimenty na swoje konto. Obowiązek płatności alimentów, a także ich wysokość ustala sąd. Obowiązku alimentacyjnego należy przestrzegać – niepłacący mogą narazić się na nieprzyjemne konsekwencje od naliczenia odsetek karnych, przez wpisanie na listy dłużników, a nawet na odebranie prawa jazdy. Podstawą prawną, która reguluje kwestie alimentacyjne, jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a precyzyjnie „Dział III – Obowiązek alimentacyjny”.

 

Jak ubiegać się o alimenty na dziecko?

Według prawa, rodzice zobowiązani są do płatności alimentów na rzecz tych dzieci, które nie mogą utrzymywać się samodzielnie. Najczęściej alimenty zasądzane są w trakcie rozprawy rozwodowej lub w trakcie osobnego procesu. Rodzice mogą dojść do porozumienia pod względem wysokości alimentów, lecz warto wskazać, że naczelnym argumentem przy ich ustalaniu są potrzeby dziecka. Stosowany wniosek o zasądzenie alimentów można przygotować samodzielnie – w sieci dostępne są wzory, ale w jego napisaniu może pomóc też kancelaria adwokacka w Radomiu to jedno z miejsc, gdzie można otrzymać takie wsparcie.

Ile wynosić może wysokość alimentów?

Przepisy nie posiadają dokładnych tabel z wysokością alimentów, dlatego też są one zawsze ustalane indywidualnie. Zgodnie z przepisami, alimenty mają pokrywać usprawiedliwione koszty związane z utrzymaniem dziecka. Pod uwagę bierze się zatem różne wydatki, w tym koszty mieszkaniowe, edukacyjne, zdrowotne. Rodzic ubiegający się o alimenty na dziecko powinien zgromadzić rachunki potwierdzające koszty związane z utrzymaniem dziecka, co ułatwia sądowi wyznaczenie wysokości świadczenia. Jednocześnie pod uwagę bierze się sytuację finansową osoby, która zobowiązana ma być do płatności alimentów, w tym jej możliwości zarobkowe.

Jak długo trwa wypłacanie alimentów?

Wypłacanie alimentów trwa aż do momentu usamodzielnienia się dziecka – nie jest to tożsame z osiągnięciem przez nie pełnoletności. Zatem rodzic zobowiązany jest do płatności także wtedy, gdy dziecko studiuje. Można wnieść o wyłączenie płatności alimentów wtedy, gdy dziecko nie dokłada starań do usamodzielnienia się.