Własna księgowość czy biuro rachunkowe? Za i przeciw

W celu podjęcia decyzji czy chcemy aby naszych finansów pilnował księgowy czy biuro rachunkowe może być trudne. Warto zapoznać się z plusami i minusami każdego z rozwiązań aby wiedzieć czego możemy oczekiwać.

Własny księgowy

Wybór księgowego daje poczucie bezpieczeństwa bo osoba, która czuwa nad rachunkowością jest w pobliżu, służy radą i „trzyma rękę na pulsie”. Będąc codziennie w firmie odczuwa odpowiedzialność za jej finanse, jest bardziej lojalna oraz doskonale zna sytuację wewnętrzną. Plusem jej egzystencji w zakładzie pracy jest fakt, że niezbędne dokumenty są dostępne a przekazywanie informacji jest ekspresowe. Pracodawca zatrudniając go osobiście decyduje kto będzie zajmował się finansami więc wybór pada na osobę odpowiedzialną i dokładną, która nie spowoduje przymusu odpowiadania na poziomie prawnym i podatkowym z powodu błędów.

Należy wiedzieć, że istnieje kilka minusów posiadania księgowego. Niestety zdarza się, że pracownik potrzebuje urlopu, może też zachorować a my wtedy automatycznie tracimy stałą kontrolę nad finansami. Istnieje możliwość wykorzystania danych firmy, gdy pojawią się konflikty między pracodawcą a księgowym. W zależności o wielkości posiadanej firmy może okazać się, że nie mamy potrzeby zatrudniania tego typu pracownika na cały etat co może nie spodobać się księgowemu a zatrudnienie go w pełnym wymiarze wymusza dodatkowe koszty w firmie. Za wszystkie błędy i niedociągnięcia księgowego odpowiada właściciel firmy.

Pilnowanie finansów z zewnątrz czyli biuro rachunkowe

Idąc za modą rezygnuje się z zatrudniania pełnoetatowego księgowego na rzecz biura rachunkowości, zewnętrznej kontroli naszych finansów. Argumentem za tym rozwiązaniem jest ograniczenie kosztów, ponieważ pracownik na etacie generuje więcej kosztów niż skorzystanie z usług firmy outsourcingowej. Pracodawca nie musi ponosić odpowiedzialności za wybór księgowego z odpowiednią wiedzą czy wykształceniem ponieważ w biurach zatrudniane są wykwalifikowane osoby. Zakład pracy zwolniony jest także z innych kosztów posiadania księgowego czyli zakupu programu służącego do księgowości, sprzętu z którego będzie korzystał a także odpowiednich aktualizacji tego programu. Pracownicy firmy outsourcingowej zajmującej się księgowością są zwykle osobami o dużym doświadczeniu i wiedzy a ich zatrudnienie byłoby na pewno bardziej kosztowne niż zwykłego księgowego. To biura odpowiadają za jakiekolwiek błędy, znają obowiązujące obecnie przepisy i normy. Biura posiadają OC, gwarantując nam brak odpowiedzialności finansowej i prawnej. Biura rachunkowe oszczędzają nam czas i pieniądze gdy znajdziemy się jakiejś niecodziennej sytuacji, ponieważ pracownicy tych biur mają rozeznanie w tego typu sytuacjach.

Jednak należy zwrócić uwagę na minusy korzystania z takich biur. Może być nim zły wybór biura rachunkowego, która spowoduje problematyczną współpracę, brak zainteresowania naszymi sprawami i zaangażowania. Zdarzają się też przypadki braku dbałości o nasze sprawy finansowe czy wręcz gubienie istotnych dokumentacji. Uważać należy na dodatkowe koszty w wyniku skorzystania z jakiejś porady. Przy wyborze małego biura można spodziewać się braku terminowości wykonywanych usług, fachowości czy stabilności. Kłopotem może stać się też wykorzystanie poufnych danych firmy przez nieuczciwe biuro rachunkowe.

Decyzja za którą opcją się opowiemy zależy już od nas i naszego stylu prowadzenia przedsiębiorstwa.

Spis z natury składników...

Fizyczne zmierzenie niektórych składników majątku bywa utrudnione z powodu ich...

Sposób inwentaryzacji...

Wartości niematerialne są niepoliczalne, nie można ich zmierzyć więc...

Zobacz także

Reklama

Raś&Raś banner
szkolenie kadry i płace

okresowe kursy i szkolenia BHP w Warszawie